Z pohledů čiší móda mundúrů | Nakladatelství Josef Filip, zal. 1938
Recenze > Z pohledů čiší móda mundúrů

Z pohledů čiší móda mundúrů

Další díl knihy sestavené z dobových pohlednic ukazuje meziválečné vojenské Brno

Brno - Vývoj vojenských stejnokrojů, osobnosti, které velely Brnu, i řadu zajímavých pohledů z meziválečného města servíruje další kniha sestavená ze zdejších dobových pohlednic. Nezvyklý svazek představuje už osmnáctý díl ojedinělé edice Brno - staré pohlednice.
„Jde o pokračováním předcházejících dvou knih, v níž se zabýváme vojenskou tematikou související s Brnem. Nyní jde o dobu mezi lety 1918 až 1938," řekl vydavatel Vladimír Filip. Brněnský sběratel starých pohledů, kterých vlastní přes deset tisíc, dodává, že zajímavého materiálu našel dostatek pro tuto původně neplánovanou knihu. Brožovaný svazek obsahuje přes 140 pohledů či fotografií, které ovšem jako dopisnice prošly poštou.
Filip už od prvního svazku čísluje všechny přetištěné pohlednice. Nyní došel k číslu 2689 snímků, které vtělil do stránek speciální edice.
Pohlednice z meziválečného Brna lze vnímat jako výjimečné dokumenty, ale i třeba odrazy dobové módy.
Vedle vývoje vojenských uniforem je na stránkách brožované knihy patrný všednodenní vojenský život. „Tehdy neexistovala žádná cenzura a mnohé snímky ukazují přímo bojový výcvik se zbraněmi. To by třeba za socialismu nebylo myslitelné, vždyť kolem kasáren se nesmělo ani chodit s foťákem," připomíná Filip.
Zájemce se dočká záběrů z nejrůznějších vojenských akcí, pochodů či návštěvy T. G. Masaryka a pozoruhodné jsou podle vydavatele závěrečné portréty vojenských osobností, které se v Brně ocitly ve vedoucích velitelských funkcích. Kouzelná a pro současníky i kuriózní je pohlednice z Konečného náměstí, kde se mezi válkami učili dělostřelci.
„Na svazek volně navážeme dílem Brno vojenské 1939 - 1945, který však vyjde mimo edici," říká Filip. Slibuje navíc knihu velkého formátu.

29.08.2007 - LUBOŠ MAREČEK - str. 04


Zdroj: Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Brno
Vydáno: 27.12.2007

© 2019 Nakladatelství Josef Filip