Katalog > Knihy > Brno Staré pohlednice XIV.
Brno Staré pohlednice XIV.

Brno Staré pohlednice XIV.

Náměstí  28. října, Jaselská, pohledy z Kraví hory, Ochoz, Žebětín


Cena bez DPH: 164 Kč
Cena včetně DPH: 180 Kč (DPH 10 %)

Objednat: ks  

Ukázka z publikace Brno Staré pohlednice XIV.:

Brno Staré pohlednice XIV.

V knížce se Vám představí historické brněnské pohlednice, jedná se o publikaci především obrazovou, veškeré texty jsou omezeny jen na nezbytné minimum v jazyce českém, německém a anglickém, počet stran 96. Rozměr knihy 5 x 178 x 272 mm, vazba brožovaná.

 

NÁMĚSTÍ 28. ŘÍJNA ( PLATZ DES 28. OCTOBER)

Stavební rozvoj Brna nezadržitelně pokračoval a za okružní třídou brzy vznikly nové obytné čtvrti i průmyslová předměstí. Jednou z nejvíce atraktivních ploch bylo okolí lužáneckého parku v širokém údolí potoka Ponávky. Ta přicházela k Brnu od Vranova přes Lelekovice a Řečkovice do Králova Pole, kde protékala několika rybníky, dále do Lužánek ( ty byly dříve také rybník), potom pokračovala přes náměstí 28. října a odtud ulicí Příkop až na Dornych, kde se vlévala do Svitavy. I náměstí 28. října bylo do roku 1781 plochou rybníku. Ten byl několikrát vysušován, později zasypán a na jeho místě vzniklo nové brněnské předměstí. Dr. Cecilie Hálová-Jahodová uvádí, že sondáže v okolí zaniklého rybníka vykázaly někde výšku 5 až 6 metrů navážky, např. v Hilleho ulici. První název nově vzniklého náměstí byl odvozen od jména zasypaného rybníka: Hutterův rybník, Hutterteich.

V roce 1874 začala realizace regulačních projektů v okolí Hutterova rybníka. Po nezbytných stavebních a zahradnických úpravách vznikla nedaleko parku Lužánky nová obytná zástavba: od nájemních domů, honosných vil, veřejných objektů až po domy palácového typu. Autorem náročného urbanistického útvaru byl architekt Franz Neubauer. Nová obytná čtvrť vyrostla v 80. letech 19. století a je dílem dvou generací brněnských architektů. K nejvýznamnějším patří Alois Prastorfer, profesor brněnské německé průmyslové školy a projektant Ústředního hřbitova v Brně. Je autorem centrální budovy Červeného kříže, která vznikla na dnešním náměstí 28. října v letech 1884-86 a prozrazuje Prastorferovu zálibu v architektuře pozdní renesance. Alois Prastorfer společně s architektem Wilhelmem Dwořakem vypracovali projekt největší budovy náměstí, novostavby německé průmyslové školy, která „měla sloužit k výchově všestranně, tj. technicky, řemeslně i umělecky vzdělaných adeptů především stavebních profesí". Dnes je v této budově průmyslová škola stavební.

V roce 1890 dostalo náměstí nový název: jako pocta tehdejšímu brněnskému starostovi bylo přejmenováno na Winterhollerplatz, Winterhollerovo náměstí. Jméno se udrželo až do konce 1. světové války. Potom bylo pojmenováno náměstím 28. října ( Platz des 28. October), aby připomínalo datum vyhlášení Československé republiky. Za 2. světové války byl z pochopitelných důvodů tento název zrušen a nahrazen jménem bývalého starosty Winterhollera, od roku 1946 je opět náměstím 28. října.

Cena poštovného činí 90,-Kč, možnost osobního odběru v Brně na Orlí 14. Při nákupu nad 900,-Kč poštovné zdarma.

«

© 2019 Nakladatelství Josef Filip