Katalog > Knihy > Brno Staré pohlednice XII.
Brno Staré pohlednice XII.

Brno Staré pohlednice XII.

Staré Brno II : Hlinky, Křížkovského a Pisárky


Cena bez DPH: 164 Kč
Cena včetně DPH: 180 Kč (DPH 10 %)

Objednat: ks  

Ukázka z publikace Brno Staré pohlednice XII.:

Brno Staré pohlednice XII.

V knížce se Vám představí historické brněnské pohlednice, jedná se o publikaci především obrazovou, veškeré texty jsou omezeny jen na nezbytné minimum v jazyce českém, německém a anglickém, počet stran 96. Rozměr knihy 5 x 178 x 272 mm, vazba brožovaná.

 

Ulice HLINKY (Schreibwaldstrasse) a okolí

Ulice Hlinky (Schreibwaldstrasse) vznikla při cestě ze starého Brna do Pisárek, Kamenného Mlýna a Žabovřesk. Její první domky byly postaveny kolem místní cihelny - hliníku a později i po obou stranách cesty, která podle jňovitého charakteru půdy dostala v roce 1750 název Hlinky, Lehmstátte. Ve třicátých letech 19. století byla rozšířena na silnici, kterou lemovala rostoucí zástavba až k dnešní ulici Lipová. Ta tehdy byla - stejně jako ulice Květná -jen polní cestou do vinohradů, existujících na jihozápadních svazích Žlutého kopce až do začátku 20. století.

V roce 1867 byla dlouhá ulice Hlinky pod Žlutým kopcem přejmenována na Pisáreckou ulici, Schreibwaldstrasse. Byla hlavní spojnicí mezi Brnem a Písárkami, které byly v té době nejvíce známým a oblíbeným výletním místem. Zástavba Pisárecké ulice se rozrůstala, byly postaveny nové domy a starší domky byly postupně nahrazeny novostavbami, převážně řadovými vilami v novorenesančním slohu. Rozvoj zástavby podpořila i tramvajová linka s vozovnou na konci Pisárecké ulice. V roce 1870 to byla nejprve koněspřežka, kterou v roce 1884 vystřídala na trati Královo Pole-Pisárky parní tramvaj a od června 1900 tramvaj elektrická.
Po padesáti letech byla v roce 1917 Pisárecká ulice přejmenována a na počest nového rakousko-uherské-ho panovníka císaře Karla 1. dostala jméno Kaiser-Karl I.-Strasse. Ale už v říjnu 1918 byla přejmenována znovu, tentokrát na ulici V hlinkách a v roce 1946 byl tento název upraven na Hlinky, ve shodě s nejstarším pojmenováním ulice v roce 1750.

Náš soubor starých pohlednic dokumentuje rozvoj ulice Hlinky, jedné z nejstarších ulic Starého Brna, od jejího začátku u Starobněnského pivovaru až po vozovnu v Pisárkách. Kromě nejstarších pohlednic, na kterých jsou zachyceny i některé již neexistující budovy ulice Hlinky, jsme zařadili i několik pohlednic z doby před druhou světovou válkou, jsou dokladem stavebního rozvoje v okolí Hlinek, na svazích Žlutého kopce. K nim patří pohlednice s právě dokončenou budovou školy pro ženská povolání „Vesna" na Lipové ulici 18, z let 1928-1929. jejími autory byli architekti Bohuslav Fuchs a Josef Polášek.

Cena poštovného činí 90,-Kč, možnost osobního odběru v Brně na Orlí 14. Při nákupu nad 900,-Kč poštovné zdarma.

«

© 2019 Nakladatelství Josef Filip