Katalog > Knihy > Brno Staré pohlednice X.
Brno Staré pohlednice X.

Brno Staré pohlednice X.

​Jakubské náměstí, Běhounská, pohledy na Brno z Červeného kopce, Šlapanice, Bosonohy a Střelice


Cena bez DPH: 164 Kč
Cena včetně DPH: 180 Kč (DPH 10 %)

Objednat: ks  

Ukázka z publikace Brno Staré pohlednice X.:

Brno Staré pohlednice X.

V knížce se Vám představí historické brněnské pohlednice, jedná se o publikaci především obrazovou, veškeré texty jsou omezeny jen na nezbytné minimum v jazyce českém, německém a anglickém, počet stran 96. Rozměr knihy 5 x 178 x 272 mm, vazba brožovaná.

 

JAKUBSKÉ NÁMĚSTÍ (Jakobsplatz) A OKOLÍ

Brno prošlo na přelomu 19. a 20.století rozsáhlými stavebními přeměnami, které zasáhly i Jakubské náměstí a jeho okolí. Nejprve to byla regotizace farního kostela sv. Jakuba - důsledek dobových představ o ideálním stavu památky - na malém, zástavbou sevřeném náměstí. Chrám, na jehož vzniku se podílela už parléřovská huť, dostal svou předešlou podobu na konci 16. století. Nepříznivé historické události, jako byly husitské války nebo obležení Brna Švédy, nepřinesly této vzácné brněnské památce škody. Vzhled chrámu v pozdně gotickém slohu s renesančními prvky nenarušilo ani baroko. To se uplatnilo především v jeho interiéru. O zásadních změnách rozhodli „přední brněnští muži" v roce 1870 na ustavující schůzi Stavebního spolku pro restaurování kostela sv. Jakuba. S tímto cílem vypracoval projekt v novogotickém slohu renomovaný architekt Heinrich Ferstel, autor vídeňského Votivního chrámu. Pod vedením stavitelů Josefa Arnolda a Franze Neubauera započaly v roce 1871 stavební práce, které byly dokončeny po osmi letech. Změnami prošel také interiér chrámu, působící monumentálním dojmem, který umocňuje pohled na hlavní oltář. Podle Ferstelova návrhu jej vytvořil brněnský sochař Jan Tomola. Ve výklenku mramorového oltáře je socha Krista na kříži s pod ním stojící P. Marií a sv. Janem Evangelistou, po stranách sochy sv. Cyrila a Metoděje. Kompozici završují dva andělé, provázející patrona kostela, sv. Jakuba staršího (pohlednice 1395, 1397). Na všech restaurátorských pracích se tehdy podíleli i vídeňští umělci.

V okolí kostela brzy začaly asanační práce (pohlednice 1396). Po odstranění dnes již neznámé kaple sv. Mořice byla na stejném místě postavena v roce 1889 neorenesanční budova Dívčí školy korunní princezny Štěpánky (pohlednice 1403,1404,1411). Demolici neunikla ani stará fara. Při jejím odstranění byla prolomena nová třída do Lažanského, dnes Moravského náměstí (pohlednice 1398). Následným propojením s Velkým náměstím (náměstí Svobody) vznikla široká komunikace, která v roce 1903 dostala název Liechtensteinova ulice (pohlednice 1393,1407,1408), nyní Rašínova. Nová fara byla dokončena v roce 1901 podle projektu Germano Wanderleye (pohlednice 1405,1406). S postupem asanačních zásahů i s nově vzniklými domy nás blíže seznámí staré pohlednice.

Cena poštovného činí 90,-Kč, možnost osobního odběru v Brně na Orlí 14. Při nákupu nad 900,-Kč poštovné zdarma.

«

© 2019 Nakladatelství Josef Filip