Katalog > Knihy > Brno Staré pohlednice IV.
Brno Staré pohlednice IV.

Brno Staré pohlednice IV.

ulice Česká, Veselá, Solniční, Středova, Lidická, Staňkova, Štefánikova, Šumavská, Masarykova čtvrť


Cena bez DPH: 164 Kč
Cena včetně DPH: 180 Kč (DPH 10 %)

Objednat: ks  

Ukázka z publikace Brno Staré pohlednice IV.:

V knížce se Vám představí historické brněnské pohlednice, jedná se o publikaci především obrazovou, veškeré texty jsou omezeny jen na nezbytné minimum v jazyce českém, německém a anglickém, počet stran 104. Rozměr knihy 6 x 179 x 272 mm, vazba brožovaná.

 

ČESKÁ ULICE (Rudolfsgasse), VESELÁ ULICE (Fröhlichergasse), SOLNIČNÍ (Salzamtgasse), STŘEDOVÁ (Stredoniusgasse)

Česká ulice je jednou z nejznámějších ulic Brna a spojovala původně náměstí s Veselou branou, která stála poblíž dnešního hotelu Avion. V minulosti se její název měnil - původně se snad jmenovala Kupecká, ve 14. století Veselá, od roku 1867 Rudolfská (Rudolfsgasse) po rakouském korunním princi Rudolfovi (syn Františka Josefa I.) a po roce 1918 Česká ulice (Tschechischegasse).

Z významnějších domů této ulice jmenujme především dnes již neexistující palác Dubských (viz obrázek pod titulkem), známý svým porcelánovým kabinetem, vybaveným lustry a díly obložení zhotovenými z porcelánu. Palác Dubských i vedlejší dům směrem k náměstí nahradila stavba z roku 1914 od architekta Artura Weisse se secesně novobarokní fasádou - Veselá (Fröhlichergasse) 10-12 a Česká 1 (Rudolfsgasse). Dům byl původně postaven pro První všeobecnou rakouskou pojišťovací společnost, po roce 1930 se zde provozoval obchod ASO, současníkům je dům znám jako bufet Sputnik.

Dům na České ulici (Rudolfsgasse) č. 5 byl původně dům „U zlatého koníčka" a má středověké jádro. Dnes jej známe jako Stopkovu pivnici (předtím zde byla pivnice U Jonáků). Průčelí má archivolty nad okny a je zdobeno sgrafity L. Nováka z roku 1919.

I další domy na České ulici (Rudolfsgasse) jsou velmi zajímavé a jsou opravdovou přehlídkou stavebních slohů:

  • gotika je zastoupena dochovanou gotickou dispozicí původně středověkého domu Česká (Rudolfsgasse) 2 s renesančními klenbami (fasáda je již historizující),
  • klasicismus objevíme na průčelích domů Česká (Rudolfsgasse) 7 a Česká (Rudolfsgasse) 11 a též u domu Česká (Rudolfsgasse) 6, což je klasicistní nájemní dům z let 1858-1859 postavený f. Arnoldem pro Annu a Antonína Chlumecké
  • secesi můžeme najít na domech Česká (Rudolfsgasse) 13 a 15 (oba jsou z r. 1913 a majípostsecesní průčelí)
  • ve stylu art deco je postaven dům Česká (Rudolfsgasse) 23 (arch. Rudolf Stockar-Bernkopf)
  • ještě modernější jsou např. domy Česká (Tschechischegasse) 19-21 (tzv. Convalaria postavená v posledních předválečných letech staviteli Václavem Dvořákem a Vilémem Kubou podle projektu Josefa Šolce), Česká (Tschechischegasse) 4, kde byl původní dům nahrazen v letech 1936-37 (arch. M. Kopřiva), a v neposlední řadě dům Česká (Tschechischegasse) 20 hotel Avion, který navrhl roku 1927 Bohuslav Fuchs a již následujícího roku stavba stála. Je to průkopnické dílo funkcionalistické architektury na extrémně úzké parcele - údajně druhý nejužší hotel v Evropě. Hotel Avion nahradil původní budovu hostince „U Kosteleckých". .

Ulice Veselá (Fróhlichergasse) doznala významnějších změn na konci 19. a začátkem 20. století. Zajímavějšími domy jsou zde Veselá (Frohlichergasse) 39 (dům z roku 1905 se secesně novobarokním průčelím), Veselá (Fröhlichergasse) 2 - Zámečnická (Schlossergasse) 8 (secesní dům s balkony a věžičkou v nároží z roku 1905, arch. Max Matzenauer), Veselá (Fróhlichergasse) 6 (secesně novobarokní dům z r. 1898) aVeselá (Fröhlichergasse) 20 (pozdně secesní dům). Na ulici Veselou (Fróhlichergasse) navazovala ulice Panenská (Nonnegasse), která zanikla zčásti již před druhou světovou válkou (byla tak umožněna úprava Dominikánského nám. (Dominikanerplatz) a celého prostranství přilehlého ke starému Zemskému domu), zbytek pak vybudováním hotelu International v letech 1960-1962 a domu oděvního družstva Vkus v letech 1965-1966.

Z významnějších domů ulice Solniční (Salzamtgasse) je třeba jmenovat Solniční (Salzamtgasse) 12, kde v místě zrušených hradeb byla po roce 1837 postavena policejní strážnice, později přestavěná na školu, dále architektonicky hodnotné secesní domy z roku 1905 Solniční (Salzamtgasse) 3 a 3a, a blok obytných a obchodních domů z r. 1903 (později hotel Slavia) na Solniční (Salzamtgasse) 13-17.

Cena poštovného činí 90,-Kč, možnost osobního odběru v Brně na Orlí 14. Při nákupu nad 900,-Kč je poštovné zdarma.

«

© 2019 Nakladatelství Josef Filip