Katalog > Knihy > Brno Staré pohlednice I.
Brno Staré pohlednice I.

Brno Staré pohlednice I.

Náměstí Svobody, Masarykova, hlavní nádraží, ulice Nádražní, Bašty, Benešova

 


Cena bez DPH: 164 Kč
Cena včetně DPH: 180 Kč (DPH 10 %)

Objednat: ks  

Ukázka z publikace Brno Staré pohlednice I.:

Brno Staré pohlednice I.

V knížce se Vám představí historické brněnské pohlednice, jedná se o publikaci především obrazovou, veškeré texty jsou omezeny jen na nezbytné minimum v jazyce českém, německém a anglickém, počet stran 100. Rozměr knihy 5 x 178 x 271 mm, vazba brožovaná.

NAMĚSTÍ SVOBODY

Náměstí Svobody, původně zvané Dolní trh, později Velké náměstí, je již od nepaměti přirozeným centrem města. Tvářnost náměstí se změnila dosti výrazně už před koncem 19. století odstraněním původně gotického kostela sv. Mikuláše a barokní budovy městské váhy (oba objekty byly zbourány v roce 1869). Razantní asanace měla však teprve přijít... V průběhu let, které dokumentuje náš výběr pohlednic, tj. cca 1896-1916 zde byla zbořena valná část stávajících domů.

Dominanta náměstí - barokní morový sloup - zůstala naštěstí zachována dodnes. Je ozdoben sochou Panny Marie ve zlacené mandorle a sochami světců - ochránců proti moru. Autorem sloupu dokončeného roku 1680 na náklady města je Jan Křtitel Erna.

Asanacím podlehla řada výstavných domů: namátkou jmenujme palác Mitrovských (stával při ústí Běhounské ulice), barokní Komárkovský dům, Kounicův novorenesanční palác (nahradila jej konstruktivistická budova Moravské banky - dnes Komerční banka - dílo architektů Bohuslava Fuchse a Arnošta Wiesnera z let 1930-1931). Značně pozměněn vyšel z přestaveb v letech 1843 (zvýšení o patro) a 1882 (nové průčelí) Dům pánů z Lipé. Původně renesanční dům patřil původně obchodníkovi Kryštofu Schwarzovi. Sgrafita, která byla na novorenesančním průčelí domu z roku 1882, byla nahrazena r. 1938 výtvorem Emanuela Hrbka. Blízký Kleinův palác, který stojí na místě starého patricijského domu U zlaté koule, byl postaven vídeňským architektem Ludwigem Foerstrem spolu s architektem Theofilem Hansenem v letech 1847-1848. Palác je mj. vzácnou ukázkou využití litiny jako estetické součásti architektury.

Nejvýznamnějším přírůstkem ze samého začátku století je na náměstí Svobody dům „ U tří mamlasů" s názvem podle postav otroků - mamlúků (mamlasů) nesoucích na ramenou tíži sloupů. Autorem plastik je brněnský sochař Antonín Tomola a budova byla postavena pro sirotčí nadaci brněnského obchodníka Valentina Gerstbauera (1836-1898) v letech 1901-1902. Architektem byl G. Wanderley.

Na náměstí ústí řada důležitých brněnských ulic: např. jedna z nejstarších brněnských ulic - ulice se sympatickým názvem, známým už od konce 14. století - platea Pastillarum, Crapfengass, Krapfengasse -Kobližná, dále Masarykova třída (na začátku století Ferdinandova) a ulice Rašínova (vznikla ze staré uličky Hřbitovní, později Kostelní, která vedla ke hřbitovu u kostela sv. Jakuba a po demolicích na začátku dvacátého století se značně rozšířila).

První část pohlednic náměstí ukazuje stav před koncem 19. století, druhá část pak dokumentuje značné změny, které na přelomu století, na náměstí nastaly.

Cena poštovného činí 90,-Kč, možnost osobního odběru v Brně na Orlí 14. Při nákupu nad 900,-Kč poštovné zdarma.

«

© 2019 Nakladatelství Josef Filip