Katalog > Knihy > Brno Staré pohlednice XX.
Brno Staré pohlednice XX.

Brno Staré pohlednice XX.

Cejl, Bratislavská, Radlas, Koliště, Křenová, Dornych, Trnitá, Denisovy sady, Kounicova, Antonínská, Sokolská, Obilní trh, Tvrdého, Husovice, Černá Pole, Drobného, Antonína Slavíka, Maloměřice, Řečkovice, Medlánky, Obřany, Bystrc, Komín, Jundrov, Kohoutovice, Soběšice, Mokrá Hora, Jehnice

 


Cena bez DPH: 164 Kč
Cena včetně DPH: 180 Kč (DPH 10 %)

Objednat: ks  

Ukázka z publikace Brno Staré pohlednice XX.:

Brno Staré pohlednice XX.

V posledním díle této edice se Vám představí historické brněnské pohlednice, jedná se o publikaci především obrazovou, veškeré texty jsou omezeny jen na nezbytné minimum v jazyce českém, německém a anglickém, počet stran 108. Rozměr knihy 7 x 178 x 271 mm, vazba brožovaná.

 

 

CEJL, BRATISLAVSKÁ, RADLAS, KOLIŠTĚ
Jmenované ulice leží ve východní části Brna, nedaleko od městského centra, nacházely se však vně městských hradeb. Název Cejl (Linea) se objevuje poprvé v roce 1348 jako jméno převážně zemědělské vsi. Textilní manufaktury začaly na Celju vznikat až v polovině 18. století a oblast se začala měnit na dělnické předměstí Brna, připojené k Brnu roku 1850. Jednou z významnějších budov této ulice se stala původní káznice, později sirotčinec, opatrovna a nakonec po přestavbě zemský soud (Cejl č.71). Tzv. Horní Cejl, který vznikl v poslední čtvrtině 18. století, se později zformoval do dnešní Francouzské (Franzősische Strasse) a Bratislavské ulice (Josefstadt). Na začátku 19.století na Cejlu bylo již 7 větších továren, zejména textilních. Dochovala se zejména monumentální klasicistní budova textilky Cejl č.68. Další významnější budovou na Cejlu je tělocvična, později tržnice a kino - Cejl č.52.
Z významných budov na ulici Bratislavské (Josefstadt) je třeba jmenovat budovu četnických kasáren, která je dodnes využívána policií a lázně Šarlotinky (Charlottenbad).
Na ulici Radlas (Radlasgasse) navazující na Cejl vznikly také textilní továrny a zejména brněnská elektrárna.
Koliště (Glacis) vzniklo zejména na místě východní části likvidovaných brněnských hradeb. Po jedné straně ulice je jeden z největších brněnských parků, na druhé straně pak řada domů - snaha napodobit vídeňský Ring (okružní třídu) je zde zřejmá. Park Koliště byl osázen okrasnými stromy a květinami, postupně se zde objevilo mnoho pomníků, vznikly zde pavilony pro hudební soubory hrající promenádní koncerty, restaurace (zejména zahradní) a vyhlášený povětrnostní domeček. Budovy na zastavěné části ulice Koliště se postupně obměňovaly na větší a výstavnější. Dnešní podoba parku na Kolišti je stavu z konce 19. a začátku 20. století značně vzdálená, většinu prostoru zaujímá nové Janáčkovo divadlo a znovuvybudovaná Zemanova kavárna.

Cena poštovného činí 90,-Kč, možnost osobního odběru v Brně na Orlí 14. Při nákupu nad 900,-Kč poštovné zdarma.

«

© 2019 Nakladatelství Josef Filip